Vetranie rodinných domov s rekuperáciou

Systém teplovzdušného vykurovania a vetrania, rešpektujúci najnovšie poznatky v oblasti úspor energií a vnútornej mikroklímy, si získava čoraz viac priaznivcov nielen medzi stavebníkmi, ale aj architektmi, projektantmi a predovšetkým medzi zástancami zdravého a energeticky úsporného bývania.

Súčasný trend zatepľovania a utesňovania obvodových konštrukcií budov so sebou prináša okrem úspor energií aj niekoľko negatívnych faktorov a to predovšetkým:

  • výrazne klesá prirodzená výmena vzduchu, čo negatívne vplýva na organizmus a vitalitu človeka
  • pri nedostatočnom vetraní dochádza ku koncentrácii vodných pár, ktoré vznikajú pri chode domácnosti, čo má za následok vznik plesní a šírenie mikroorganizmov, ktoré sú mimoriadne škodlivé pre zdravie človeka

Pojem vetranie s rekuperáciou tepla znamená v praxi to, že čerstvý vzduch, ktorý je nasávaný vetracou jednotkou (v zime rádovo v mínusových teplotách) je pred samotnou distribúciou do priestoru predohriaty vo výmenníku tepla tzv. odpadovým vzduchom odvádzaným z prevetrávaného priestoru. V závislosti od typu výmenníka a režimu vetrania jednotky je takýmto spôsobom možné dosiahnuť účinnosť výmeny tepla až na hranici 95%.

Systém obsahuje okrem samotného zariadenia aj potrebné rozvody vzduchu, zvyčajne potrubia z pozinkovaného plechu, prípadne plastu s antibakteriálnou úpravou, ktoré sú projektantom dimenzované na potrebné množstvá vzduchu pre jednotlivé miestnosti. Odvod vzduchu je zvyčajne centralizovaný v sociálnych, príp. technických miestnostiach a rozvody čerstvého vzduchu sú umiestnené v jednotlivých miestnostiach (čo najďalej), tak aby dochádzalo k efektívnemu prevetrávaniu celých priestorov.

Našim zákazníkom sa mimoriadne osvedčili realizácie systémov vetrania s rekuperáciou predovšetkým v murovaných novostavbách počas prvých rokov užívania v zimných mesiacoch dokážu permanentne odvlhčovať stavby kontinuálnym prevetrávaním bez potreby otvárania okien a tým nechcenému úniku drahocenného tepla, pri zachovaní príjemnej klímy v bytových priestoroch.

Ak máte akékoľvek otázky na systém vetrania, máte záujem o posúdenie konkrétneho riešenia alebo cenovú ponuku, budeme radi, ked nás kontaktujete.

 

Fotky realizácii

Katalógy zariadení

Aktuálne akcie (“projekt a návrh zdarma”)